12.3 C
Brno
Pondělí, 5 června, 2023
Domůpro MužeMáte dostatek vitamínu D?

Máte dostatek vitamínu D?

O vitamínech máme většinou základní povědomí, vybavujeme si učivo ze školy i povídání našich maminek a babiček. Víme, že vitamín C je potřebný pro imunitu a že vitamín D obsahuje rybí tuk. Právě déčko však patří mezi nejdůležitější vitamíny a měli bychom věnovat pozornost tomu, abychom ho měli dostatek.

Jen sluníčko nestačí

Vitamíny a minerály potřebuje naše tělo k mnoha funkcím a metabolickým procesům, které v něm každou minutu probíhají. Když jich máme málo, mohou se začít objevovat nepříjemné příznaky a zdravotní komplikace. Vitamín D si naše tělo, na rozdíl od mnoha jiných, umí syntetizovat ze slunečních paprsků. Jakmile dopadnou na kůži, proběhne reakce, při které vzniká vitamín D3 rostlinného původu. Schopnost těla absorbovat UV záření ze slunce však snižují opalovací krémy nebo oblečení.

Strava a doplňky

Doplnit vitamín D můžeme také stravou, jeho zdrojem jsou tučné ryby, kravské mléko, tvrdé sýry, houby, vejce a maso. I přesto však až 80 % lidí může trpět nedostatkem vitamínu D, který provází únava, bolesti zad, bolest svalů, zhoršené hojení, snížená imunita a vyšší náchylnost k infekcím. U dětí jeho nedostatek způsobuje nemoc křivici, při které dochází k deformaci a měknutí kostí včetně obratlů a páteře, což může vést k problémům s chůzí a pohybem. Mimo pobyt na sluníčku a příjem ze stravy můžeme svému tělu dodat vitamín D také pomocí výživových doplňků. Ty nám po celý rok zajistí dostatečný příjem tohoto důležitého vitamínu, a to bez ohledu na to, zda je léto a sluníčka dostatek nebo máme před sebou dlouhé a zamračené zimní dny.

Pravidelné užívání vitamínu D pomáhá zlepšit obranyschopnost organismu, podílí se na prevenci u cukrovky typu I, podporuje nervový systém a správnou funkci plic i kardiovaskulárního systému a zlepšuje psychickou kondici.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články