12.3 C
Brno
Pondělí, 5 června, 2023
Domůpro MužeTVOŘ, NEBO BUDEŠ ZKONZUMOVANÝ

TVOŘ, NEBO BUDEŠ ZKONZUMOVANÝ

Celý můj život se odehrává mezi tvořením a konzumováním. Nebyl moment, kdy by mě kreativita nepřitahovala. Vždy mě bavilo mluvit před lidmi, tvořit texty, zpívat, hrát divadlo, psát. V jisté době jsem tvořil zážitkové akce, pletl kroužkové brnění, učil se žonglovat s firepoi… Všechno tohle mě těšilo, dělal jsem to pro lidi kolem sebe z absolutního přesvědčení a nikdy si za to nenechal platit.

Na druhé straně jsem byl, tak jako každý teenager, vystaven konzumu a nechával si do hlavy nasadit různé představy úspěchu. Moje zvědavost mě vláčila od tématu k tématu. Chtělo to filtr mentorů, abych dokázal zaměřit svou pozornost a tvořit něco smysluplného.

Dnes se setkávám s muži a někteří z nich mají podobný příběh. Skončili u zaměstnání, které sice má potenciál, ale oni sami se v něm cítí nahraditelní, nepotřební a na konci dne frustrovaní. Rád bych jim, ale i dalším, popsal, proč je pro muže důležité tvořit, a že je to možné dělat kdekoli, a tedy i mimo práci. A kde se v tom nachází krása, kterou má objevit každý, jakkoli nekreativní si připadá.

Čas běží rychle. Hlavně tehdy, když jste posazeni do kolečka pro křečky a běžíte. Výběr kariéry, postup po žebříčku, výběr manželky, svatba, děti, dovolená, auto, chata, byt, dům, dovolená, auto, změna práce… Pokud jste „vadní“ podobným způsobem jako já, budete se ptát: „Dokdy, proč, na co?”. Pokud se uvědomíte, řeknete si, že chcete mít také relax. Kdosi vás vytrhne z kolečka pro křečky… a dá do velmi podobného kolečka pro křečky. Výběr seriálu na Netflixu, video na Youtube, film na HBO, komentář na Facebooku, scrollování Instagramu, seriál na Netflixu… a kolečko se znovu točí. Není čas tvořit. Samozřejmě, všude tam můžete najít impuls, ale kdy naposledy se vám to stalo?

Chcete-li se stát tvůrcem, připravte se na život s hladovým duchem uvnitř. Nikdy už nebudete úplně sytí. Jste zvědaví po další nové věci, jedna kniha vede k další a najednou je jich na vašem stole šestnáct. Abyste mohli tvořit lépe, chcete být chytřejší, získat novou zručnost, vyšperkovat ty původní, berete si i ty nejmenší detaily a platíte za ně svým časem a energií. Strašidelné je, že čím více přečtete, tím větší vesmír možností objevíte. Důležité je neztratit se v něm.

Žijete ve světě, který je roztroušen do miriád atomů, které si dělají nárok na naši pozornost. Muži svůj svět dělí mezi aplikace a povinnosti. Příliš často nevlastníme jeden ucelený časoprostor pro sebe, svoji spiritualitu, tvoření vlastních myšlenek nebo kreativní pohlcující činnost. A při tom, pokud okusíte posvátný prostor tvoření, budete okouzleni něčím, co já osobně volám „flow“. Přiložit pero k papíru, kladivo ke hřebíku, prsty ke strunám, rukavici k tváři jiného chlapa, to vše je zážitek, který si potřebujeme dopřát.

Součástí mého osobního prohlášení jsou slova: „Jsem tvůrce…“. Nepíši slova jen proto, abych ulevil své duši, vyplivl cokoliv, jen aby mi bylo lepší. Chci tvořit, abych přinesl něco užitečného, ​​něco, co bude těšit nejen mě, ale i někoho jiného. Mysl a tělo nejsou odděleny a proto tvořit musí znamenat dávat do pohybu, volat do akce. Obraz umělce s vyprahlým tělem je zkreslující představa. Volám k tomu i vás. Tvořte tak, aby to bylo impulsem pro tělo, které objeví potenciál. Tvůrčí mysl – silnější tělo – více energie pro tvůrčí mysl.

Moudrost je výsledkem poznání vedoucího k akci. Když se ztratíte v knihách, podcastech, youtubových videích, hrozí, že se stanete „mistrem debatérem“, druhem hloupého filozofa, jehož poznání se nedotýká života. Přestanete být mužem akce, nezbude vám nic jiného než papouškovat: „Já jsem to věděl“. A to je nuda.

Zažívat dobrodružství při tvoření a zkoušení, nacházet nové významy, které mění realitu, vedou ke skutkům a interakci se světem, to je skutečný život. Díky této schopnosti jsem méně hloupý než včera. Nejsem sice žádný intelektuál, ale tvořím. Moudrost dává věcem význam.

365 hodin za rok dokáže změnit absolutně tvůj život. Osm a více hodin si pro sebe od mnoha z nás bere někdo cizí, aby si pro něj něco tvořil. To má svůj smysl a význam, proti tomu nic, každý se nějak živíme. Ale nebylo by rozumné myslet na sebe alespoň hodinu každý den a udělat něco kreativního pro sebe? Tvořit něco, co posune i mě osobně? Investovat hodinu denně do svého ještě neexistujícího podnikání, trénovat v gymu, nabýt nějakou zručnost… cokoliv. 365 cihel ročně na tvůj hrad.

Žijeme v zápase. O mužnost, pozornost, zdroje, myšlenky. Mnozí se už nechali pohltit temnotou a jen cynicky komentují mé a vaše snahy. Slabosi, soyboyi, skeptici, všichni ti, kteří se zmohou jen k hodnocení kreativity někoho jiného. Dobrý muž je schopen. Nebezpečný, má dovednosti a tvoří.

Předchozí článekSTÁT SE HROMEM
Další článekO TOULÁNÍ SE V ZIMĚ
- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články